ПРОЦЕДУРА „ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ В МАЛКИ И СРЕДНИ ПРЕДПРИЯТИЯ“, ОП „ИНОВАЦИИ И КОНКУРЕНТОСПОСОБНОСТ“
Допустими проекти и дейности:
За да са допустими по настоящата процедура, проектите трябва да се основават на извършен енергиен одит по образец/ обследване на енергийната ефективност, изготвен за целите на процедурата, да включват задължително дейности по елемент „Инвестиции“ и да се изпълняват на територията на Република България. В случай, че мерките включват системи за отопление и охлаждане и/или производство на електрическа енергия от възобновяеми енергийни източници, допустими са само такива за собствено потребление. В рамките на елемент „Услуги“ предприятията могат да кандидатстват за придобиване на инвестиционен проект по смисъла на ЗУТ, свързан с и необходим за изпълнението на проекта; консултантски услуги за въвеждане и сертифициране на системи за енергиен мениджмънт в предприятията, включително съгласно изискванията на стандарт БДС EN ISO 50001 Energy Management System/ EN ISO 50001.
Допустими разходи:
Елемент „Инвестиции“:
1) Придобиване на машини, съоръжения и оборудване, представляващи дълготрайни материални активи, необходими за изпълнението на мерките, включени в обследването за енергийна ефективност.
2) Разходи за придобиване на дълготрайни нематериални активи (вкл. разходи за разработване на софтуер), необходими за изпълнението на мерките, включени в обследването за енергийна ефективност.
3) Разходи за СМР: (i) на производствени сгради и/или (ii) на мерки за енергийна ефективност, пряко свързани с и необходими за въвеждане в експлоатация на активите, включени в обследването за енергийна ефективност, в случай че такава мярка е включена в обследването за енергийна ефективност.
В случай че дейностите по Елемент А включват :
− Извършване на СМР (i) на производствените сгради и/или (ii) на мерки за енергийна ефективност, пряко свързани с и необходими за въвеждане в експлоатация на активите, препоръчани в енергийния одит и/или
− Придобиване на системи за отопление и охлаждане и/или производство на електрическа енергия от възобновяеми източници за собствено потребление,
то разходите за изпълнението им не трябва да представляват повече от 50% от разходите по проекта.
Елемент „Услуги“
1) Разходи за консултантски услуги за въвеждане и сертифициране на системи за енергиен мениджмънт в предприятията, вкл. съгласно изискванията на стандарт БДС EN ISO 50001 (Система за управление на енергията)/EN ISO 50001.
2) Разходи за придобиване на инвестиционен проект по смисъла на Закона за устройство на територията (ЗУТ), свързан с и необходим за изпълнението на проекта.
3) Разходи за материали, необходими за изпълнението на мерките по Елемент А.
4) Разходи за одит на проекта – до 5,000.00лв.
5) Разходи за публичност и визуализация – до 3,000.00лв.
Размер на безвъзмездната финансова помощ и процент на съфинансиране от страна на кандидата:
-
Минимален размер на безвъзмездната финансова помощ: 50,000.00 лева
-
Максимален размер на безвъзмездната финансова помощ: до 1,500,000.00 лева
Важно:
При избран „режим на регионална инвестиционна помощ“ максималният размер на безвъзмездната финансова помощ е 1,500,000.00 лева при следните проценти на съфинансиране:
Категория на предприятието
|
Максимален размер на БФП - % от стойността на проекта
извън ЮЗР
|
Максимален размер на БФП - % от стойността на проекта
в ЮЗР
|
Микро и малки предприятия
|
70%
|
45%
|
Средни предприятия
|
60%
|
35%
|
При избран „режим de minimis“ максималният размер на безвъзмездната финансова помощ е 391,166.00 лева при следните проценти на съфинансиране:
Категория на предприятието
|
Максимален размер на БФП - % от стойността на проекта
извън ЮЗР
|
Максимален размер на БФП - % от стойността на проекта
в ЮЗР
|
Микро, малки и средни предприятия
|
70%
|
70%
|
Допустими кандидати: юридически лица/ еднолични търговци – микро, малки и средни предприятия, които имат три приключени финансови години към крайната дата на подаване на проектни предложения и развиват своята дейност в следните сектори: В – добивна промишленост, С – преработваща промишленост, D – производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива, Е – доставяне на вода, канализационни услуги, управление на отпадъци и възстановяване и F – строителство.
Продължителност на проектите: до 18 месеца.